A tető az egyik legfontosabb elem
, mely a perzselő melegtől és a heves esőzésektől védelmet nyújt otthonunk számára. Mindannyian szeretnénk egy biztonságos környezetet, egy szép ingatlant birtokolni, ezzel egy időben megóvni családunkat és otthonunkat a vihar és egyéb károktól. A ház több, mint egy épület, egy menedék, ahová bármikor elvonulhatunk, egy hely, ahol a családunk elkezd álmokat, terveket szőni.
Manapság már nem csak azt kérjük az ácsoktól, hogy készítsenek egy, a ház tervezője által rajzolt, jóváhagyott tetőt. Amikor egy kivitelezővel találkozunk, a lehetőségek tárházának köszönhetően arra vagyunk kíváncsiak, melyik a legtartósabb, legstrapabíróbb tetőfedőelem, melyikkel tudunk a fűtésszámlán spórolni, vagy a ház értékén növelni.
Személyes döntés, hogy bádog– vagy cseréptetőre esik a választás, azonban mielőtt bármire rábólintunk, nem feledkezhetünk meg olyan fontos kérdésekről, mint a ház elhelyezkedése, az éghajlati viszonyok, és a büdzsé – sokszor megesik, hogy a hőn áhított tető nem fér bele a keretbe. Ilyenkor fontos egy tetőfedő szakember véleménye, tanácsai, hogy lesz esztétikus, mégis minden igényt kielégítő, profi tetőszerkezetünk. Hazánkban a két leggyakoribb választás alapanyagát tekintve a bádog (cserepeslemez, állókorc) – és a cseréptető.
Íme néhány pro és kontra érv, hogy segítsünk Önöknek is a választásban!
Tartósság és ellenállás: a betoncserép „teljesítményben” bizonyítottan felülmúl minden egyéb tetőfedőelemet. Élettartamát tekintve több, mint 50 év, a bádogelemekkel ellentétben, amik 30-40 évet bírnak csak. A betoncserép ellenáll a legszélsőségesebb időjárási körülményeknek is. A só, a hőmérsékletingadozás azonban a bádogelemeket könnyebben károsítja, terhelés hatására törnek, horpadnak.
Mindkettő energiatakarékos, azonban, ha választani kell a kettő között, a betoncserepek azok, amik hozzájárulnak a belső hő szabályozásához is (a hőmérséklet hatására sem melegednek fel vagy hűlnek le gyorsan), ezáltal még több energiát spórolnak meg nekünk.
Designt és stílust tekintve a bádogelemek népszerűbbek, az építészek és építtetők előszeretettel alkalmazzák a modern és minimál stílus kivitelezéséhez. Az esztétikus megjelenés, a modernkori tető miatt az ingatlan értéke is ezzel párhuzamosan milliókkal emelkedik.
A hiedelmekkel ellentétben a bádogtetők javítása ugyanúgy költséges, akárcsak a cserepes tetők karbantartása. Néhány év után ugyanis elkezd kopni a színük, sérülés vagy elszíneződés esetén azegész cserepeslemezt el kell távolítani. A betoncserepek repedezésénél, kopásánál elég egyetlen darabot cserélni, helyettesíteni.
A bádogtetők készítése magas szakértelmet igényel,
így nem is mindegyik tetőfedő cég foglalkozik vele, a felszerelésük jóval költségesebb, mint a cserepek felhelyezése. Ha tehát tetőfedőanyag cseréjére adjuk a fejünket, vagy házépítés előtt állunk, mindig alaposan járjunk utána, melyik fedőanyag a legmegfelelőbbek az adott éghajlati viszonyokhoz, melyek képviselik a legjobban a mi stílusunkat, és melyik az a mesteremberek által készített tetőfedés, mely ár, érték arányban a legjobban kedvez nekünk.